Za několik měsíců skončí pro zastupitele čtyřleté volební období. V takových chvílích je dobré podívat se dozadu za uplynulými roky. V roce 2018 získala pět hlasů kandidátka nezávislých kandidátů Spolu. Zdálo se, že nic nebránilo tomu, aby mohla úspěšně prosazovat svou vizi rozvoje obce. Zvolený starosta Aleš Dvořáček se hned na začátku musel potýkat s dědictvím předešlého vedení obce. To začalo stavbu Volnočasového prostoru na Jezírkách bez stavebního povolení. V červnu 2018 zahájil stavební úřad řízení o odstranění stavby. Nikdo z minulého vedení obce na požadavky stavebního úřadu nereagoval. Nebyly provedeny požadované úkony ke zjištění kontaminace navezené výkopové zeminy v rámci žádosti o dodatečné povolení stavby. Musel je provést až nový starosta, který v náhradním termínu zajistil splnění všech požadavků odboru životního prostředí, stavebního úřadu a inspekce životního prostředí. Obec tak nemusela na své náklady odvést navezenou zeminu na skládku nebezpečného odpadu. Tato operace by stála miliony a zcela by vyčerpala úspory i rozpočet obce. Dalším problémem, který v době nástupu do funkce musel starosta řešit, byla stavba dětského hřiště v lese. Předchozí vedení obce ji zahájilo bez schválení stavebního úřadu a bez žádosti o vynětí plánovaného místa stavby z fondu lesní půdy. Díky tomuto zanedbání nemohla obec přijmout dotaci na jeho výstavbu. Navíc i když neměli příslušná povolení, objednali závazně dodání herních prvků, které musela obec zaplatit. Třetím důležitým činem nového starosty byl návrh na umístění čističky odpadních vod, které splňovalo všechna kritéria pro její stavbu.
Jak říká opozice (minulé vedení obce) máte pět hlasu, tak v čem je problém. A právě to byl a je největší problém vítězné kandidátky. Pět jejich členů opravdu získalo mandáty. Jen jeden její člen, bývalý místostarosta Luboš Pařízek, začal hlasovat ve všech důležitých otázkách s opozicí, která zaujala oportunní postoje ke všemu, co jsme navrhovali. Došlo to tak daleko, že se zastupitel Luboš Pařízek dohodl s opozicí a navrhl odvolání starosty Aleše Dvořáčka i když to byl on sám, kdo Aleše do funkce vybral a navrhl. Přitom nenašel odvahu, aby se členy vlastní kandidátky svůj úmysl probral. Za této situace byla zvolena starostka Věra Lehká, která se stala „menšinovou“ starostkou. Pro každý záměr musela hledat podporu i někoho z opozice. Pandemie covidu 19 dále zkomplikovala většinu plánů. Hlavně paralyzovala společenský život v obci i jednání veřejných schůzí bylo ztíženo.
V obtížných podmínkách se nové starostce dařilo řešit konfliktní situace. Našla kompromis s úřady v otázce dětského hřiště. Bylo realizováno v ochranné zóně lesa. Díky jejímu přístupu byl schválen návrh změny územního plánu č.1., který mimo jiné odstranil nesmyslný a protiprávní regulativ o odstupování s ploty na 4 metry od osy cesty ve stávající zástavbě. To mnohým občanům pomohlo uskutečnit zamýšlené stavební akce na vlastních pozemcích.
Iniciovala finanční účast naší obce na obchvatu Libně, který byl důležitým krokem, ke získání potřebného objemu vody z Posázavského vodovodu pro náš plánovaný obecní vodovod. Dodávka vody je zásadní podmínkou pro vodohospodářskou infrastrukturu naší vesnice. Prosadila na mikroregionu rozdělení stavby Dolnobřežanského vodovodu na dvě samostatné akce. Část zahrnující Vrané nad Vltavou, Zvoli, Ohrobec, Okrouhlo a naši obec, bude vybudována dříve než zbylá část projektu. Zajistila dohodu o nákupu pozemku pro vodovodní obchvat Zvole, bez kterého by nebylo možné realizovat stavbu našeho vodojemu. Zasloužila se i o dobré vztahy se sousedními obcemi. Dosáhla dohody o prodloužení smlouvy o školském obvodu s Vraným nad Vltavou. Naše děti tak mají ve vranské škole zajištěnu výuku druhého stupně základní školy. Usiluje o co nejrychlejší schválení stavebního povolení oddělené části Dolnobřežanského vodovodu. Jakmile jej získáme, může starostka podat žádost o stavební povolení vodovodu a kanalizace v obci.
V posledním roce prosazuje stavbu svazkové školy, kterou by měla naše obec realizovat ve spolupráci se Zvolí. Záměr umožní vznik základní školy s 9 třídami pro každou vesnici a 9 půlenými třídami pro speciální výuku. Škola bude mít dvě tělocvičny a venkovní hřiště. 85% nákladů na její výstavbu dodá stát prostřednictvím ministerstva školství. Bude stát na pozemcích ve Zvoli. Odhadované náklady v současné chvíli jsou asi 440 milionů. O 15% nákladů by se měly rozdělit obě obce. Pokud projekt školy splní určitá kritéria v oblasti životního prostředí, může čerpat dalších 100 milionu z fondů ministerstva životního prostředí.
Při tom všem musela starostka zajistit každodenní chod obce a plnit povinnosti s tím spojené. Možná se to někomu může zdát málo, to je na posouzení každého z nás. Podle mě, ve svém postavení „menšinové“ starostky, udělala veliký kus práce, který posunuje naši obec k vytčenému cíli. Vybudovat moderní vesnici a uchovat její zasazení v přírodě.
Zastupitel Josef Harvan