Od nástupu nově zvoleného zastupitelstva obce Březová – Oleško se starostou Alešem Dvořáčkem se pozornost úřadu soustředila hlavně na strategicky důležité projekty. Tak jak to je formulováno ve schváleném Plánu rozvoje obce na volební období 2018-2022 a v Dlouhodobém plánu rozvoje obce. Naše úsilí je občas předmětem kritiky na facebookových stránkách. V této zprávě zachytíme vývoj schvalování těchto projektů tak, jak jsou zachyceny v oficiálních dokumentech obce a příslušných úřadů. Pro přehlednost budeme zvlášť dokumentovat kanalizaci a zvlášť vodovod.
Projekt kanalizace v obci Březová-Oleško
3.10.2018 Těsně před skončením svého mandátu schválilo předchozí zastupitelstvo se starostou panem Petrem Šilhánkem, Zadání změny číslo 1. územního plánu. Pro projekt kanalizace je důležité, že ve změně místo původního umístění ČOV „Ve strži“ posunuje její stavbu až dolu ke Zlatému potoku.
19.11.2018 MÚ Černošice – odbor životního prostředí (dále jen OŽP) vydává rozhodnutí, v němž schvaluje kanalizační řád vypracovaný společností 1. SčV a.s.
31.11.2018 Žádá 1.SčV a.s. krajský úřad o zrušení provozovatelské smlouvy na vodohospodářský majetek obce Březová-Oleško.
15.1.2019 MÚ Černošice – OŽP vydává rozhodnutí o povolení vypouštění odpadních vod do vod povrchových.
19.1.2019 Starosta Aleš Dvořáček zahájil kroky, které povedou k vypracování oponentury na projekt kanalizace.
18.2.2019 Výše zmíněné povolení MÚ Černošice o vypouštění odpadních vod nabylo právní moci.
5.3.2019 Informuje o možnosti nového umístění ČOV pan ing. Hrnčíř z VRV a.s. a tuto informaci pak přednáší na veřejné schůzi zastupitelstva 15.3.2019, které jí vzalo na vědomí. Informuje o nich starostu e-mailem, který není nikde publikován a tak ho vkládáme plném znění:
Dobrý den vážený pane starosto. Zasílám Vám informaci ohledně návrhu nového umístění ČOV pro B-O.
- Z ryze technického hlediska je tento návrh umístění ČOV nesrovnatelně lepší než to úplně původní umístění ČOV „ve strži“ (dle schváleného Územního plánu). Je také výrazně lepší než dosud diskutovaná alternativa „až dole v údolí“. A to jak z pohledu investičního, tak i provozního!
- Osobně jsme ji předjednali s Ing. Mihalem (ORP Černošice, Odbor ŽP, Oddělení zemědělství, lesnictví a myslivosti). Toho tato varianta vysloveně nadchla a prohlásil, že k takovéto změně ÚR se určitě vyjádří kladně!
- Obdobně jsme setkali s Ing. Mrhálkovou (Povodí Vltava, Závod Dolní Vltava), které se tato varianta také nejvíce líbí a přislíbila kladné vyjádření ke změně ÚR.
- S panem Vašíčkem (Lesy ČR, Správa toků oblast povodí Vltavy, Benešov) jsme to probrali po telefonu a e-mailem – i on tuto variantu přivítal a až budeme žádat o vyjádření ke změně ÚR, určitě prý bude souhlasit.
- Aby to bylo úplně bombenfest, chceme znát ještě názor vodoprávky, ale tam už jsme nestihli zajít, tak až příští týden. (Ale oni nemají v zásadě žádný důvod být proti, protože z hlediska vypouštění se nic nemění.)
- Takže tolik obecně. Teď trochu málo konkrétněji k řešení odtoku z čistírny:
- Mihal sám od sebe navrhl, že by tam mohlo být „místo trubky otevřené korýtko“.
- Mrhálková na dotaz ohledně případného „otevřeného“ odtoku prohlásila, že Povodí jako správci povodí je to jedno.
- Pan Vašíček na stejný dotaz nakonec odepsal, že by mu nejlepší přišlo řešení „princezna koloběžka“ – mezi ČOV a cestou jít potrubím (cca třístovka) a od cesty k potoku otevřeným korýtkem. Ale samozřejmě bude respektovat případné zdůvodněné řešení projektanta.
- Pokud jde o možné financování nutného výkupu části pozemku 82/1 od pana Hájka, osobně se domnívám, že se tento náklad částečně vrátí hned ve zlevněné investici a více než dostatečně pak v dlouhodobé úspoře na provozu-obsluze ČOV. Nicméně jsem ověřoval možnosti zahrnutí ceny tohoto výkupu mezi uznatelné náklady dotace SFŽP a podle závazného dokumentu „PRAVIDLA PRO ŽADATELE A PŘÍJEMCE PODPORY v Operačním programu Životní prostředí pro období 2014–2020“ (tzv. PrŽaP; Verze 20 – Znění účinné od: 7. 1. 2019) máme velmi dobrou šanci při splnění následujících podmínek: (Upozorňujeme, že PrŽaP se bohužel často mění! Např. když jsem já začínal na podzim 2017 s touto činností, byla platná verze 13.)
- Ke splnění výše uvedené podmínky a) jsem na základě podkladů od kolegů projektantů Ing. Hoferky a Ing. Dvořáka učunil „odhad přes palec“, kolik by asi tak mohly být realizační náklady projektu KANALIZACE a ČOV:
- V tuto chvíli počítáme s cca 24,4 km stok (gravitace/výtlak/tlaková; bez přípojek!). Při ceně 3-7 tisíc Kč na metr běžný to dělá 132 – 187,5 mio Kč.
- Dále se nyní uvažuje s 6 čerpacích stanic. Při ceně cca 0,5 -1,5 mio Kč za kus to dělá 3 – 9 mio Kč.
- Celkem tedy – velice orientačně – realizační náklady projektu KANALIZACE a ČOV činí 135 – 196,5 mio Kč.
- Předpokládám, že cena za výkup části pozemku 82/1 od pana Hájka bude menší než 13,5 mio Kč.
- ČOV se to netýká, ale ptal jste se na to v jiné souvislosti, proto připojuji obdobný „odhad přes palec“, kolik by tak asi mohly být realizační náklady projektu VODOVOD:
- V tuto chvíli počítáme s cca 17,9 km řadů (dn50/90/110; bez přípojek!). Při ceně 3-5 tisíc Kč na metr běžný to dělá 54 – 90 mio Kč.
- Dále se nyní uvažuje s 7 čerpacích stanic. Při ceně cca 0,5 -1,5 mio Kč za kus to dělá 3,5 – 10,5 mio Kč.
- Celkem tedy – velice orientačně – realizační náklady projektu VODOVOD činí 57,5- 100,5 mio Kč.
- A na závěr: JUDr. Hrnčíř, který řeší na Stavebním úřadu v Jesenici naši Žádost o ÚR, je bohužel nečekaně v nemocnici. Proto veřejné jednání včera vedl pan vedoucí SÚ, Ing. Hašek. Ten byl po skončení oficiální části s novým návrhem na umístění ČOV také seznámen a neměl s tím žádný problém.
S pozdravem, Ing. Viktor Hrnčíř, projektový manažer
15.3.2019 Zastupitelstvo na veřejné schůzi zastupitelstva (dále VSZ) schvaluje uzavření smlouvy o dodávce vody a odvádění odpadních vod.
15.3. 2019 Na návrh zastupitele pana Jiřího Vítka mají občané podat návrhy na umístění čistírny odpadních vod a starosta má nechat k těmto návrhům vypracovat studii hodnotící tyto varianty. VSZ přijímá usnesení v tomto smyslu.
7.5.2019 Stavební úřad Jesenice vydal územní rozhodnutí (dále jen UR) o umístění stavby kanalizace.
6.6.2019 Na VSZ pověřuje zastupitelstvo starostu objednáním studie na vyhodnocení lokalit pro umístění ČOV navržených občany.
8.6.2019 Nabylo UR o umístění stavby kanalizace právní moci.
7.8.2019 Na VSZ zastupitelstvo schvaluje firmu VRV jako zpracovatele studie na vyhodnocení lokalit pro umístění ČOV navržených občany.
23.9.2019 Předána vypracovaná studie na umístění ČOV v obci. Je k dispozici na webu obce.
30.9.2019 Dodána oponentura projektu kanalizace a kanalizace v obci. Je k dispozici na webu obce.
12.12.2019 Dodatek k oponentuře – posouzení návrhů umístění ČOV. Je k dispozici na webu obce.
6.2.2020 VSZ věnovaná celá jen problematice projektu a výstavby vodovodu a kanalizace se zabývala i variantami, které navrhly občané.
Březen 2020 – Duben 2020
Probíhala intenzivní elektronická diskuse mezi VRV a zastupiteli Březová – Oleško o všech aspektech výstavby kanalizace a ČOV. Názor zastupitelů se, zdá ustálil na projektu kanalizace s jednou centrální čističkou odpadních vod. Posuzovaly se lokality umístění ČOV a to varianta 0,1,2,3. Jak z hlediska technologického, tak i z hlediska finančních nákladů na výstavbu a také na provoz. Stále rozporným bodem je příjezd fekálních vozidel do prostoru ČOV. Zdá se, že kompromisním řešením této situace by bylo stáčecí místo mimo ČOV. Pak by jediné nákladní vozidlo přijíždějící k ČOV jednou za 10 až 14 dní bylo auto odvážející kal ve formě pevných tablet.
Další spornou otázkou je výkup pozemků v lokalitě 2 a 3 (s umístění ČOV do těchto lokalit se vzácně shoduje studie VRV i nezávislá oponentura projektu). Pokud by se jednalo jen o nezbytnou rozlohu pozemku pro čističku, je na něj poskytována dotace. Z tohoto hlediska je varianta 3 umístěná z části na obecních pozemcích asi schůdnější.
Jak vyplývá z výčtu činností věnovalo zastupitelstvo mnoho pozornosti projektu kanalizace a umožnilo širokou diskusi o její realizaci. Nyní, když se podařilo zodpovědět většinu otázek a našla se i shoda na většině řešení projektu. Zastupitelům zbývá najít ten nejlepší kompromis, který obci umožní postoupit do dalších fází realizace.
16.9.2020 Zastupitelstvo obce Březová – Oleško souhlasí s umístění ČOV na pozemku par. č. 65/1 v k.ú. Oleško u Zvole, dle platného ÚP č. 1/2017/OOP. Někteří zastupitelé měli proti této volbě výhrady, protože stavba ve strži bude náročná. Předpokládají velké náklady na její výstavby, které dále prodraží projekt kanalizace v obci.
Projekt vodovodu obce Březová-Oleško
12.12.2018 Smlouva vlastníků provozně souvisejících vodovodů Zvole – Březová-Oleško.
1.1.2019 Smlouva s novým provozovatelem vodohospodářského majetku obce s firmou TSDB.
4.1.2019 Smlouva vlastníků provozně souvisejících vodovodů Vrané n/Vltavou – Březová-Oleško
10.2.2019 Sdělení provozovatele o právní garanci dodávek vody.
28.2.2019 Ústní projednání Územního rozhodnutí (dále ÚR) na vodovod na stavebním úřadě Jesenice.
15.3.2019 Schvaluje pořízení studie o vyhodnocení navýšení nátoku vody z Posázavského vodovodu
7.5.2019 Vydáno územní rozhodnutí na umístění stavby vodovod Březová-Oleško
15.5.2019 Vyhodnocení provozu vodohospodářského majetku za rok 2018 od 1.SčV a.s.
6.6.2019 Informace na veřejné schůzi zastupitelstva (dále VSZ) o stavu prací na vodovodním přivaděči Dolnobřežansko a stav vyjednávání na posílení Posázavského přivaděče (obchvat obce Libeř).
8.6.2019 Nabylo ÚR na umístění stavby vodovody právní moci.
5.12.2019 Návrh smlouvy na Posázavský přivaděč (obchvat vodovodního vedení obce Libeř).
12.12.2019 VSZ schválila návrh smlouvy na sdružení prostředků na výstavbu vodovodního řadu Posázavský přivaděč (obchvat obce Libeř) a pověřila starostku k dalšímu jednání.
6.2.2020 Proběhla VSZ zaměřená na projekt vodovodu a kanalizace v obci Březová-Oleško. Zabývala se i variantami, které navrhli občané. Z diskuse jasně vyznělo, že pro projekt vodovodu je nezbytné vybudovat vodovodní obchvat Zvole a postavit vlastní vodojem. Tato stavba bude základním předpokladem pro výstavbu vodovodu v obci. Ten by se měl stavět společně s kanalizací. Vzhledem k opožďujícímu se projektu Dolnobřežanského vodovodu usilovat společně s Vraným a Okrouhlem o rozdělení projektu tak, aby obchvat Zvole mohl být postaven např. jako první etapa výstavby Dolnobřežanského vodovodu.
24.2.2020 VSZ pověřila starostku podepsáním výše zmíněné smlouvy (obchvat obce Libeř).
Zastupitelstvo věnovalo otázce projektu vodovodu v obci Březová-Oleško velkou pozornost. V blízké budoucnosti bude právě stavba vodovodního obchvatu Zvole největší a nejdůležitější investicí, na jejíž realizaci se musí soustředit. Bude vyžadovat součinnost všech zastupitelů při zajišťování projektu a zvláště při jeho realizaci. Rozhodně bude vyžadovat získání co největšího objemu dotací na jeho vybudování. Je klíčem pro realizaci dalších infrastrukturních projektů vodovodu a kanalizace v obci Březová-Oleško. Po realizaci stavby bude možné na stávajícím vodovodu povolovat. Další přípojky na stávající trase vodovodu v Březové-Olešku.
16.9.2020 Starostka informovala o rozdělení projektu vodovodního přivaděče od Vesce. Všichni starostové Dolnobřežanska vyslovili souhlas se záměrem obcí Vrané nad Vltavou, Březová-Oleško a Okrouhlo, tak, aby se část týkající se těchto tří obcí mohla oddělit od projektu jako samostatná etapa jeho výstavby. Po dohodě s projektovou organizací DSO podat žádost na ÚR a stavební povolení této oddělené etapy.
16.9.2020 Zastupitelé odsouhlasili podíl na financování Výstavby vodovodního řádu (obchvat Libně). Smluvní cena díla 8 737 799,32 Kč, skutečná cena díla dle vyúčtování 8 558 139,58 Kč. Rozdíl 179.659,74 Kč. Z dané částky připadá na obec Březová – Oleško částka 25 874,60 Kč (14,402%). Danou částku ponechají obce na účtu Obce Libeř, která na své náklady vyhotovila projektovou dokumentaci a provedla výběr dodavatele. Realizací obchvatu Libně byl učiněn první krok k realizaci obchvatu Zvole, který bude znamenat záruku výstavby vodovodu v naší obci.
Vypracoval zastupitel Josef Harvan